Λίγα λόγια για εμάς

Εκπαίδευση

Το Μουσικό Εργαστήρι Δίεση ιδρύθηκε το 2006 με στόχο τη δημιουργία ενός εκπαιδευτικού οργανισμού βασισμένου στα πρότυπα σχολών του εξωτερικού, προσαρμοσμένου όμως στην ελληνική πραγματικότητα και στις ανάγκες των σπουδαστών του.

Η αγάπη για την εκπαίδευση, η συνεχής ενημέρωση στα παιδαγωγικά ζητήματα, η αρτιότητα στην χρήση της τεχνολογίας του σήμερα καθώς και πλήρης συνείδηση του σημερινού τοπίου στη μουσική μας καθιστά μία από τις πιο σοβαρές προτάσεις καλλιτεχνικής εκπαίδευσης.

Η εκπαιδευτική διαδικασία περιλαμβάνει όλα εκείνα τα στάδια τα οποία θα συναντήσει ένας μουσικός στην καλλιτεχνική του πορεία. Οι σπουδαστές κατά τη διάρκεια των σπουδών τους :

- Θα εχουν περάσει από ιδιαίτερα και ομαδικά μαθήματα μουσικής

- Θα έχουν κάνει εργαστήρια και πρόβες για την εκτέλση ρεπερτορίου σε μουσικά σχηματα

- Θα πραγματοποιήσουν ζωντανές εμφανίσεις σε συνθήκες πλήρως επαγγελματικές

- Θα γνωρίσουν τη διαδικασία ηχογράφησης και το studio.

- Θα παρακολουθήσουν σεμινάρια σε διάφορα αντικείμενα

Μουσική Παραγωγή

Στο χώρο της σχολής λειτουργεί ένα studio προβών και ηχογραφήσεων το οποίο εξυπηρετεί τις ανάγκες της σχολής αλλά και ανεξάρτητων με τη σχολή μουσικών.Περισσότερα

Περιβάλλον

Ο χώρος εργασίας πρέπει να είναι πηγή έμπνευσης!

Το περιβάλλον εργασίας αποτελείται από φωτεινές αίθουσες με άρτιο εξοπλισμό. Οι συνθήκες μαθήματος είναι αυτές που απαιτούνται για μια δημιουργική μαθησιακή διαδικασία.

Φιλοσοφία

LiFe InC